مجتمع فرزانگان شهرستان روانسر
دوشنبه 30 دی 1392 :: نویسنده : مدیر مجتمع
جلسه توجیهی درس پژوهی دبستان سمیه در روز دوشنبه مورخ 92/10/23با حضور آموزگاران و معاون آموزش و کارشناس آموزش ابتدایی آقایان غفوری واردلان در دبستان سمیه برگزار گردید


 نوع مطلب : اخبارمجتمع، 
برچسب ها : مدیر مجتمع،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 دی 1392 :: نویسنده : مدیر مجتمع
 جلسه توجیهی در رابطه با جشنواره‌ی درس پژوهی در روز دوشنبه مورخ 92/10/23 در دبستان سمیه با حضور آموزگاران و معاون آموزش و کارشناس آموزش ابتدایی آقایان غفوری و اردلان برگزار گردید
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 دی 1392 :: نویسنده : مدیر مجتمع
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 18 دی 1392 :: نویسنده : مدیر مجتمع
 ماه  ربیع الاول بر تمامی مسلمانان٬ به ویژه بر فرهنگیان گرامی مبارک باد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

روش های جلوگیری و مقابله با اضطراب امتحان
تحصیلات، بخش مهمی از زندگی نوجوان را تشكیل می دهد. سال های بحرانی كه در مدارس راهنمایی و دبیرستان های طی می شود، سال های گذرا از دوران كودكی به بزرگسالی هستند. داشتن عملكرد خوب در مدرسه می تواند نویدبخش موفقیت در زندگی آینده باشد. اما اگر نوجوان دچار مشكلاتی شود، ممكن است در آینده درهای زیادی به روی او بسته شود. یكی از این مشكلات تحصیلی اضطراب امتحان است. در ادامه این یادداشت توضیحاتی در مورد این مشكل رایج نوجوانی، ارائه می شود:

اضطراب امتحان یا پاسخ عصبی؟
اكثر دانش آموزان در اثر مواجه شدن با امتحان دچار پاسخ عصبی ـ هیجانی و یا اضطراب می شوند. تصورات و باورهای منفی كه در مورد این واكنش هیجانی وجود دارد، این است که باعث می شود نوجوان كاركرد ضعیفی در امتحان ارائه داده و كنترل خود را از دست دهد. اما این اضطراب، به واقع می تواند باعث ایجاد واكنش های مثبت در نوجوان شود. زیرا این احساس كوتاه مدت بوده و تنها در طی امتحان رخ می دهد و می تواند باعث شود دانش آموزان عملكرد خوبی در امتحان داشته باشد و در اثر این اضطراب تمام توانایی و استعداد خود را در فرآیند امتحان نشان دهد.
اضطراب همیشه مخرب و آسیب زا نیست بلكه گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد واكنش های مثبت در نوجوان شود. بنابراین اولیا و مربیان نوجوانان دانش آموز باید به این نكته توجه داشته باشند كه این واكنش (اضطراب) در میان همه دانش آموزان با شدت و حِدّت متفاوت وجود دارد اما مهم آن است كه آنها را به تدریج برای مواجه شدن با آن (امتحان) آماده كنند. در ادامه نكاتی كلی ارائه می گردد كه رعایت آن می تواند در كاهش دادن احساس اضطراب امتحان مؤثر باشد:
*
دانش آموزان (به خصوص نوجوانان) را ناگهان با موقعیت امتحان مواجه نكنید بلکه بهتر است پیشاپیش در مورد گرفتن امتحان، صحبت كرده و حتی توضیحات مختصری در مورد نحوه و شكل امتحان به آنان ارائه دهید.
*
به معلمان و حتی والدین نوجوانان توصیه می شود كه توضیحاتی در مورد اضطراب امتحان و راه های رویارویی با آن، به دانش آموزان ارائه دهند، این اقدام باعث می شود نوجوان احساس نكند كه در تجربه این موقعیت تنهاست و دیگر افراد با چنین مشكلی مواجه نمی شوند.
*
به معلمان توصیه می شود موقعیت هایی را فراهم آورند تا نوجوان گروهبندی شده و برای امتحان درس بخوانند، قرار گرفتن در موقعیت گروهی به آنان فرصت می دهد تا در مورد احساسات و هیجانات خود صحبت كرده و تخلیه هیجانی شوند. والدین باید نوجوان خود را تشویق كنند كه در شب قبل از امتحان به اندازه كافی بخوابند. خواب كافی تاثیرات مثبتی بر عملكرد آن ها در جلسه امتحان دارد.
*
به تغذیه دانش آموزان قبل از امتحان توجه ویژه ای داشته باشید. غذاهای چرب، خیلی شیرین، كافئین دار و.. مناسب عملكرد مغز نیست. بنابراین قبل از شروع امتحان دانش آموزان باید از وعده های غذایی سبك و مقوی بهره ببرند.

توصیه به دانش آموزان نوجوان
 
برای موفقیت در امتحان مرور دروس گذشته، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لذا به این نكات توجه كنید:
*
در هفته های پیش از شروع امتحان، برنامه ای منظم برای مرور درس مختلف خود، تنظیم كنید. این برنامه ریزی به شما كمك می كند بدون استرس و هیجان شدید، تمام موضوعات درسی خود را پوشش داده و به تسلط كامل دست یابید.
*
در دقایق پیش از امتحان، از مرور شتابزده مطالب خودداری كنید. بنابراین در ساعات پیش از امتحان به اندازه كافی بخوابید، آرامش خود را حفظ كنید و بیهوده به خود و اطرافیانتان اضطراب وارد نكنید.
*
در مورد مشكلات درسی كه دارید با معلم و دانش آموزان زرنگ كلاس صحبت كنید و آن ها را رفع كنید.
*
در ساعات پیش از امتحان به اندازه كافی بخوابید، آرامش خود را حفظ كنید و بیهوده به خود و اطرافیانتان اضطراب وارد نكنید.
*
بین دوره های مرور خود (در روزهای پیش از امتحان) وقفه ایجاد كنید (بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 15 دقیقه استراحت كنید) این وقفه مانند تلنگری به مغز است که باعث می شود مطالب بهتر در مغز شما طبقه بندی شود.
*
حركات كششی، تنفس هوای تازه، تمرینات آرامش ورزی (ریلكسیشن) به یادگیری بهتر شما كمك می كند.

نكاتی که در طول امتحان باید مورد توجه قرار گیرد:
 *
حداقل نیم ساعت قبل از شروع امتحان، خود را به جلسه امتحان برسانید. در ضمن از مرور مطالب چند دقیقه قبل از امتحان خودداری كنید چرا كه سطح اضطراب شما را بالا می برد.
*
قبل از شروع امتحان نفس عمیقی بكشید. اگر اضطرابتان رو به افزایش بود این كار را ادامه دهید تا سطح اضطرابتان كاهش یابد. باید هوا را از بینی گرفته (دم) و از دهان خارج كنید (بازدم).
*
اول سوالات برگه امتحان را مرور سطحی بكنید و بعد به ترتیب آمادگی تان، به آن ها پاسخ دهید.
*
برای پاسخ دادن به هر سوالی، تمام تلاش خود را بكنید و بی دقت از روی سوالات عبور نكنید.
*
زیر لغات كلیدی هر سوال خط بكشید. اگر منظور سوال را متوجه نشدید آن را مجدداً بخوانید و یا از معلم خود راهنمایی بگیرید.
*
بعد از این كه سوالات را پاسخ دادید، تمام پاسخ هایتان را مرور كنید. این مرحله بسیار مهم است چرا كه باعث می شود سوالات پاسخ داده نشده كه از دید شما پنهان مانده، مرور شود و یا اگر پاسخ اشتباهی به سوالات داده اید، آن ها را اصلاح كنید.

بعد از امتحان
 برخی از دانش آموزان سعی می كنند بعد از امتحان، آن چه را كه رخ داده فراموش كنند و اصلاً توجهی به پاسخ هایی كه داده اند ندارند و یا نمی خواهند مجدداً با اضطراب گذشته خود مواجه شوند. این نحوه عملكرد اصلاً درست نیست. زیرا این دانش آموزان مجدداً ناچارند با موقعیت امتحان مواجه شوند بنابراین مرور و یادگیری مهارت های سازگاری در جلسه امتحان بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر مرور پاسخ های امتحانی به دانش آموزان كمك می كند تا به نحوه عملكرد خود در امتحان پی ببرد. گاهی اوقات در فرآیند تصحیح برگه های امتحانی، معلمان دچار اشتباه می شوند، لذا آگاهی دانش آموزان از عملكردشان در امتحان باعث می شود كه حقی از او ضایع نشده و اشتباهات احتمالی در فرآیند تصحیح را رفع نماید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو